Download billede

Teatrets Repertoire

GRØNNEGÅRDS TEATRET

Teatrets repertoire 1982-2018

1982 (sommer) Henrik og Pernille af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

1983 (sommer) Jean de France af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

1984 (sommer) Jacob von Tyboe af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

1985 (sommer) Melampe af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

1986 (sommer) Den 11. Junii af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

1987 (sommer) Ulysses von Ithacia af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

1987 (efterår) Dødens Teater af Svend Åge Madsen
Christiansborg Ridehus

1988 (sommer) Det Lykkelige Skibbrud af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

1989 (sommer) Don Ranudo af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

1989 (efterår) Land i Våde af  Ebbe Kløvedal Reich
Christiansborg Ridehus

1990 (sommer) De Usynlige af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

1991 (sommer) Maskerade af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

1991 (efterår) Margrete den 1.af  Dorrit Willumsen
Christiansborg Ridehus

1992 (sommer) Hexerei eller Blind Alarm af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

1993 (sommer) Kærlighedens Triumf af Pierre de Marivaux
Kunstindustrimuseets Have

1993 (efterår) Atterdag af Ebbe Kløvedal Reich
Christiansborg Ridehus

1994 (sommer) Figaros Bryllup af Beaumarchais
Kunstindustrimuseets Have

1994 (vinter) Store Forventninger af Charles Dickens
Glassalen i Tivoli

1995 (sommer) En Skærsommernats Drøm af William Shakespeare
Kunstindustrimuseets Have

1995 (vinter) Et Juleeventyr af Charles Dickens
Glassalen i Tivoli

1996 (forår) Svanekød af Maria Helleberg
Nationalmuseet

1996 (sommer) Jeppe på Bjerget af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

1996 (efterår) Lulu (opera) af Alban Berg
Christiansborg Ridehus

1997 (sommer) Le Cid – Sejrherren af Pierre Corneille
Kunstindustrimuseets Have

1998 (sommer) Den Adelsglade Borger af Molière
Kunstindustrimuseets Have

1999 (sommer) Den Dobbelte Troløshed af Pierre de Marivaux
Kunstindustrimuseets Have

1999 (sommer) Leopardens flugt over plankeværket (familieforestilling)
Kunstindustrimuseets Have

2000 (sommer) Absolut Holberg frit efter Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

2000 (efterår) Den Store Rolle af Sven Delblanc
Pakhus 11

2001 (sommer) Helligtrekongersaften af William Shakespeare
Kunstindustrimuseets Have

2001 (sommer) En Rigtig Beskidt Historie af Anne Sofie Oxenvad
(familieforestilling) Kunstindustrimuseets Have

2002 (sommer) Som Man Behager af William Shakespeare
Kunstindustrimuseets Have

2002 (sommer) En Skør Sommernatsdrøm frit efter William Shakespeare
(familieforestilling) Kunstindustrimuseets Have

2002 (sommer) Lynlåse og Gamle Knapper (familieforestilling, gæstespil
fra Statens Teaterskole) Kunstindustrimuseets Have

2003 (sommer) Stor Ståhej For Ingenting af William Shakespeare
Kunstindustrimuseets Have

2003 (sommer) En Skør Sommernatsdrøm frit efter William Shakespeare
(familieforestilling) Kunstindustrimuseets Have

2003 (sommer) 1001 nat-Eventyret om Shah Riar familieforestilling,
gæstespil fra Statens Teaterskole) Kunstindustrimuseets Have

2004 (sommer) Trold kan Tæmmes af William Shakespeare
Kunstindustrimuseets Have

2004 (sommer) Jean de France af Ludvig Holberg (familieforestilling)
Kunstindustrimuseets Have

2004 (sommer) Jagten på Nyrestenen (familieforestilling, gæstespil
fra Statens Teaterskole) Kunstindustrimuseets Have

2005 (sommer) Lige for Lige af William Shakespeare
Kunstindustrimuseets Have

2005 (sommer) Jean de France af Ludvig Holberg (familieforestilling)
Kunstindustrimuseets Have

2005 (sommer) Et Lille Vintereventyr frit efter William Shakespeare
(familieforestilling, gæstespil fra Statens Teaterskole)
Kunstindustrimuseets Have

2006 (vinter) K.R.O.P. en musikforestilling af og med Tammi Øst, Trine
Dyrholm og Louise Mieritz | co-produktion med Bellevue Teatret

2006 (sommer) Natmandens Datter af Nikoline Werdelin
Kunstindustrimuseets Have

2006 (sommer) Henrik og Pernille af Ludvig Holberg (familieforestilling,
gæstespil fra Statens Teaterskole) Kunstindustrimuseets Have

2006 (sommer) Richard den 3. af William Shakespeare (familieforestilling)
Kunstindustrimuseets Have

2007 (sommer) Erasmus Montanus af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

2007 (sommer) Richard den 3. af William Shakespeare (familieforestilling)
Kunstindustrimuseets Have

2007 (sommer) Den Vægelsindede af Ludvig Holberg (familieforestilling,
gæstespil fra Statens Teaterskole)|Kunstindustrimuseets Have

2007 (sommer) Glade Dage af Samuel Beckett
Odd Fellow Palæets Have

2008 (sommer) Den Politiske Kandestøber af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

2008 (sommer) Helligtrekongersaften af William Shakespeare (familieforestilling,
gæstespil fra Statens Teaterskole)|Kunstindustrimuseets Have

2008 (sommer) Privatliv af Noël Coward
Odd Fellow Palæets Have

2008 (sommer) Maskerade af Ludvig Holberg (familieforestilling)
Kunstindustrimuseets Have

2009 (sommer) Den Stundesløse af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

2009 (sommer) Libertineren af Eric-Emmanuel Schmitt
Odd Fellow Palæets Have

2009 (sommer) Den Adelsglade Borger af (familieforestilling,
gæstespil fra Statens Teaterskole) Kunstindustrimuseets Have

2009 (sommer) Maskerade af Ludvig Holberg (familieforestilling)
Kunstindustrimuseets Have

2010 (sommer) Don Juan af Molière
Kunstindustrimuseets Have

2010 (sommer) Libertineren  af Eric-Emmanuel Schmitt
Odd Fellow Palæets Have

2010 (sommer) Melampe af Ludvig Holberg (familieforestilling,
gæstespil fra Statens Teaterskole)|Kunstindustrimuseets Have

2010 (sommer) Tvillingerne af Carlo Goldoni (familieforestilling)
Kunstindustrimuseets Have

2011 (forår) Ludvig af Claus Flygare (co-produktion m Mammutteatret)
Hofteatret

2011 (sommer) Henrik & Pernille af Ludvig Holberg
Kunstindustrimuseets Have

2011 (sommer) Tvillingerne af Carlo Goldoni (familieforestilling)
Kunstindustrimuseets Have

2011 (sommer) En Skærsommernats Drøm af William Shakespeare
(familieforestilling, gæstespil fra Statens Teaterskole)
Kunstindustrimuseets Have

2011 (sommer) La Bête af David Hirson
Odd Fellow Palæets Have

2012 (forår) Dødsdansen af August Strindberg
Stærekassen

2012 (sommer) Tartuffe af Molière
Designmuseum Danmarks Have

2012 (sommer) Den Indbildt Syge af Molière (familieforestilling)
Designmuseum Danmarks Have

2012 (sommer) Det Arabiske Pulver af Ludvig Holberg (familieforestilling,
gæstespil fra Statens Teaterskole) Designmuseum Danmarks Have

2012 (sommer) Educating Rita af Willy Russell
Odd Fellow Palæets Have

2013 (sommer) Fruentimmerskolen af Molière
Odd Fellow Palæets Have

2013 (sommer) Shakespeare tur/retur  frit efter William Shakespeare
familieforestilling, gæstespil fra Statens Scenekunstskole) Ankestyrelsens Have

2014 (sommer) De Lystige Koner i Windsor af Shakespeare
Odd Fellow Palæets Have

2014 (sommer) Snehvide og Syv Fumlinger af Gunilla Boëthius (familieforestilling)
Ankestyrelsens Have

2015 (sommer) Visen om Sidsel af Nikoline Werdelin
Designmuseum Danmarks Have

2015 (sommer) Der Var Engang Engang (familieforestilling)
Designmuseum Danmarks Have

2015 (sommer) Tribadernes Nat af P.O. Enquist
Odd Fellow Palæets Have

2015 (sommer) Den Indbildt Syge (familieforestilling)
Designmuseum Danmarks Have

2016 (sommer) Jeppe på Bjerget af Ludvig Holberg
Designmuseum Danmarks Have

2016 (sommer) Den Lille Prins (familieforestilling)
Designmuseum Danmarks Have

2017 (sommer) Don Ranudo af Ludvig Holberg
Designmuseum Danmarks Have

2018 (sommer) Misantropen af Molière
Designmuseum Danmarks Have